Gyakran felmerül, főleg az első gyermekes kismamáknál, hogy miként kell kezelni az újszülött köldökcsonkját. Próbáltam összeszedni a legfontosabb információkat, javaslatokat, amik a kezdeti tanácstalanságon átsegíthetik az anyukákat.
A köldökcsonk kezelésére, köldökápolásra általában használandó szerek:
- spiritus salicilatus (szaliciles alkohol)
- spars hexachloropheni (hintőpor)
A köldökcsonk ápolása:
Érdemes a köldökcsonkot egy gézlappal lefedni, hogy ne irritálja a pelenka. Az alkoholos kezelést ajánlott pelenkázásonként elvégezni, a hintőporos kezelést elég naponta 3 alkalommal. A szaliciles alkoholos fültisztítópálcikával a köldökcsonk és a baba pocijának a találkozási pontját kell bekenni körbe, illetve a hintőport is erre a részre kell szórni. A hintőpor esetében viszont vigyázni kell, hogy a baba bőrére ne kerüljön, mivel kiszárítja! Mivel a köldökcsonk érzéketlen, ezért bátran odébb lehet mozgatni a tisztításkor, kenéskor.
Mikor várható a köldökcsonk leválása?
A baba köldökcsonkja általában (kezeléstől függően) már a szülés utáni 10. nap környékén leesik. A gyakori kezelés gyorsítja a leválást, azonban ha a köldökcsonkot víz éri, ez kitolhatja ezt az időtartamot, ezért érdemes eleinte kevesebb vízben fürdetni a babát, vagy jobban kiemelni.
Előfordul, hogy a leesés után több hónappal is ürül ki a köldökből váladék, ettől nem kell megijedni, ki kell tisztítani, fertőtleníteni.
A szaliciles alkoholt nem érdeme kidobni, mert a BCG oltás utáni heg kezelésekor (1-4 hónapos kor) szintén használható.
Frissítés: 2012.03.09 Kedves Anyuka, Kismama! Kérlek, az alábbi linken lévő kérdőív kitöltésével segítsd a kismamák tájékozódását támogató oldal elindítását! Kérdőív a kismamák tájékozódási szokásairól
Kérlek, ha lehetséges, oszd meg a cikket, vagy a kérdőív linkjét az ismerős kismamákkal, hogy minél pontosabb információkat kaphassunk az igényeitekről! Köszönjük előre is!
|